rodina > Zprávy > Novinky z oboru

Struktura a klasifikace propojek optických vláken.

2022-04-28

1. Struktura
Propojky optických vláken (také známé jako konektory optických vláken) označují konektorové zástrčky instalované na obou koncích optického kabelu pro realizaci aktivního připojení optické cesty; zástrčky na jednom konci se nazývají pigtaily. Vláknové propojovací kabely (Optical Fiber Patch Cord/Cable) jsou podobné koaxiálním kabelům, ale bez stínění. Uprostřed je skleněné jádro, kudy se šíří světlo.

U vícevidového vlákna je průměr jádra 50 μm až 65 μm, což je zhruba tloušťka lidského vlasu. Průměr jádra jednovidového vlákna je 8 μm~10 μm. Jádro je obklopeno skleněným obalem s nižším indexem lomu než jádro, aby vlákno zůstalo uvnitř jádra. Na vnější straně je tenký plastový plášť, který chrání obálku.

Klasifikace a přehled propojovacích kabelů z optických vláken jsou následující
Propojky optických vláken (také známé jako konektory optických vláken), tedy konektory optických vláken připojené k optickým modulům, mají také mnoho druhů a nelze je vzájemně používat. Modul SFP je připojen k optickému konektoru LC, zatímco GBIC je připojen ke konektoru optického vlákna SC.

Následuje podrobný popis několika běžně používaných konektorů optických vláken v síťovém inženýrství:
â‘ Propojka z optických vláken typu FC: Metodou vnějšího zesílení je kovová objímka a metodou upevnění je napínák. Obecně se používá na straně ODF (nejpoužívanější na propojovacím panelu)

Propojka optického vlákna typu SC: konektor spojující optický modul GBIC, jeho plášť je obdélníkový a způsob upevnění je typu plug-and-pull, který není třeba otáčet. (Nejčastěji se používá na přepínačích směrovačů)

Propojka z optických vláken typu ST: běžně používaná v distribučním rámu optických vláken, vnější plášť je kulatý a způsob upevnění je napínák. (U připojení 10Base-F jsou konektory obvykle typu ST. Často se používají v optických distribučních rámech)

Vláknová propojka typu LC: konektor pro připojení modulů SFP, je vyroben se západkovým mechanismem modulárního jacku (RJ), který se snadno ovládá. (běžně používané routery)

2. Klasifikace
Propojky optických vláken lze rozdělit na běžné jednovidové a vícevidové propojky optických vláken na bázi křemíku podle různých přenosových médií a jiné propojky optických vláken, jako jsou plasty jako přenosové médium;

Podle struktury konektoru jej lze rozdělit na:
Propojka FC, propojka SC, propojka ST, propojka LC, propojka MTRJ, propojka MPO, propojka MU, propojka SMA, propojka FDDI, propojka E2000, propojka DIN4, propojka D4 atd. tvaru. Běžnější vláknové propojky lze také rozdělit na FC-FC, FC-SC, FC-LC, FC-ST, SC-SC, SC-ST atd.

Jednorežimové vlákno: Obecně je propojovací kabel optických vláken označen žlutě a konektor a ochranný obal jsou modré; přenosová vzdálenost je delší.

Vícevidové vlákno: Obecně jsou propojovací kabely z optických vláken označeny oranžovou barvou a některé jsou znázorněny šedou barvou a konektory a ochranné návleky jsou označeny béžovou nebo černou barvou; přenosová vzdálenost je krátká.